Czy ptaki wolno dokarmiać?

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten bez zastanowienia traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na obszarze całej Europy.

Jego niebanalne połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest wybitnie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie gabaryty. Niesamowite prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki dokarmianie

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby doświadczony ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te zdecydowanie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi w większości przypadków od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, czy też „kaszach”. Jest to ptak niezwykle głośny, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które mógł poznać podczas swoich podróży. Sójka to również ptak niezwykle czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *