Czy ptaki wolno dokarmiać?

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten bez zastanowienia traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na obszarze całej Europy.

Jego niebanalne połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest wybitnie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie gabaryty. Niesamowite prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki dokarmianie

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby doświadczony ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Czy ptaki wolno dokarmiać?